0(352) 222 07 17
0(554) 852 04 73

2. el araç satın alırken kafamızı kurcalayan sorulardan biri de acil nakit ihtiyacı ortaya çıktığında aracı hızlı ve zarar etmeden satıp satamayacağımızdır.

Ülkemizdeki ekonomik koşullar gereği sıfır kilometre otomobillerin fiyatı her geçen gün artmaktadır. Tabi ki bu artış ikinci el otomobil fiyatlarını da yukarı çekmektedir. Peki ikinci el araçların fiyatı neden düşer?

Araçlar da her teknolojik alet gibi kullandıkça yıpranır. Dolayısıyla ikinci el araçların değeri de bu yıpranmaya bağlı olarak zamanla düşmektedir.

Aracın kötü kullanılması ise bu düşüşün ivmesini arttıracak sebeplerin başında gelir.

Kimse koltukları hasar görmüş, amortisör ve fren sistemi kısa sürede eskimiş, kısacası hor kullanılmış bir araç satın almak istemez. Almaya karar verse bile aracın değerinden çok daha düşük bir fiyat teklifiyle gelir.

Aynı zamanda aracın sadece iç aksamında değil, dış aksamında meydana gelen kazalar ve eskimeler de değer kaybına neden olacaktır. Araç alındığında 3 parça boyalı, satılırken ise 7 parça boyalı ise ciddi bir değer kaybı olacağından söz edebiliriz.

Bu değer kaybı sadece kullanıma bağlı olarak ortaya çıkmayabilir. Doğa koşullarına önlem almak da aynı derecede önemlidir. Aracın aşırı derecede güneşe maruz kalması sonucu farlarının sararması veya dolu yağışı araca zarar veren ve değer kaybetmesine neden olan unsurlar arasındadır. Bu gibi durumlara karşı önlem almak da araç sahibinin aklında olmalıdır.

İşte bu nedenlerle doğru fiyata satın alınan araç, eski kondisyonunu koruduğu ve dikkatli kullanıldığı sürece ciddi bir değer kaybı yaşamayacaktır. Bu noktada en önemli görev araç sahibine düşmektedir diyebiliriz.